Rektör Yücel Acer’in Katılımıyla 2016-2017 Akademik Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirilmiştir

Biga İİBF’de 21.06.2017 tarihinde Dekanlık Konferans Salonunda 2016-2017 Akademik Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Açılış konuşmasını Sayın Dekanımız Prof. Dr. Erhan Gümüş’ün yapmış olduğu toplantının sunuş konuşması ise Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Yiğit tarafından gerçekleştirilmiştir. Yiğit geçtiğimiz bir yıl içerisinde yardımcı doçent, doçent ve profesör kadrosuna atanan yeni isimlerle birlikte fakültemiz öğretim elemanı sayısındaki iyileşmeye ilişkin rakamsal verilerden bahsetmiştir. Bu çerçevede hali hazırda fakültemiz 6 profesör, 18 doçent, 27 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisi ve 28 araştırma görevlisi ile toplam 81 kişilik bir öğretim elemanı kadrosu ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Fakültemizin 7 ayrı bölümünde toplam 5727 öğrencimiz kayıtlı bulunmaktadır.

Biga İİBF’de inşaatı ve onarımı süren yapısal çalışmalara da değinen Yiğit, yerleşkemize il dışından gelen akademik personelin daha nezih bir ortamda konaklayabilmesi amacıyla yapılan prefabrik misafirhanelerin teslim aşamasına geldiğinden bahsetti. Öte yandan Biga Meslek Yüksek Okunun yeni bina yapım çalışmalarının da hızla ilerlediğini söyleyen Yiğit, son olarak   İbrahim Bodur Girişimcilik ve Uygulama Araştırma Merkezinin fakültemiz kampüsüne taşındığını ve  bu merkezin yüksek lisans ve doktora eğitimi dışında “Girişimcilik ve Kalkınma” isimli bir dergi de çıkarttığını belirtti.

Yiğit konuşmasının ardından fakültemizde son bir yıl içerisinde bölüm bazında gerçekleştirilen akademik faaliyetleri anlatmaları için sözü bölüm başkanlarına bıraktı. Böylece sırasıyla Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü adına Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Ekonometri bölümü adına Yrd. Doç. Dr. Yavuz Yıldırım, İktisat bölümü adına Prof. Dr. Meliha Ener, İşletme bölümü adına Prof. Dr. Nazan Yelkikalan, Kamu Yönetimi bölümü Doç. Dr. Mustafa Görün, Maliye bölümü adına Prof. Dr. Selçuk İpek ve son olarak Uluslararası İlişkiler bölümü adına Doç. Dr. Soner Karagül söz alarak geçtiğimiz bir yıl içerisinde yapılan akademik faaliyetleri ve bölüm bazında iyileştirme bekleyen meseleleri değerlendirdiler. Son olarak Akademik Kurul toplantısını değerlendirmek adına Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Yücel Acer söz aldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin son dönemde çok daha fazla tercih edilen bir üniversite haline geldiğini ve rakamsal olarak çarpıcı bir şekilde büyüdüğünü belirten Rektör Acer, “Tüm bu çalkantılı sürece rağmen ÇOMÜ öğretim üyesi sayısı bakımından da büyümeye devam ediyor” dedi. Öğrenci sayısı anlamında 2015 yılında Türkiye genelinde en çok öğrenci alan 24. üniversite iken 2017 yılında 19. sıraya yükseldiğini belirten Acer, bunun sadece rakamsal bir büyüme olmadığını akademik kalite anlamında da ÇOMÜ’nün 2015-2016 eğitim yılında 44. Sırada iken 2016-2017 yılında 34. Sıraya yükseldiğini belirtti.  “Sizden beklentim şu ki; şu an geldiğimiz noktanın değerini bilerek buna sahip çıkalım” diyen Acer, fakültemiz özelinde eğitim kalitesini artırmak adına yapılması planlanan çalışmalardan da bahsetti.  Ayrıca, öğrencilerimiz açısından Biga İİBF’nin sosyal ortamının da güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Acer kampüs içinde sportif ve sosyal tesisler oluşturmak için gerekli yasal altyapı çalışmalarına ağırlık verildiğinden söz etti. Konuşmasını “Üniversitemizin ulaşmış olduğu bu başarıda emeği geçen ve bizimle birlikte özveri ile çalışan öğretim elemanı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek bitiren Acer sonrasında toplantıya katılan öğretim elemanlarımızın genel görüş ve önerilerini değerlendirdi.