Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Biga İİBF Hocamız Öğretim Üyesi Dr. Nihal Eminoğlu Avrupa Konseyi (AK)’nın Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu (ECRI)’nin Türkiye Üyesi Oldu

Fakültemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nihal Eminoğlu Avrupa Konseyi (AK)’nın Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu (ECRI)’nin Türkiye üyesi olmuştur. TC Dışişleri Bakanlığı tarafından aday gösterilen ve ECRI üyelerinin oybirliği ile seçilen Eminoğlu, Ocak 2023 itibariyle beş yıl süreyle ECRI’de uzman olarak görev yapacaktır.

Irkçılık, yabancı düşmanlığı, antisemitizm, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıkla mücadele alanında Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin mevzuatları ve uygulamaları ile bunların etkinliğini izleyen bir denetim organı olan ECRI’ye AK üyesi 46 ülke birer uzman atayabilmektedir. Türkiye adına bu görevi 31 Aralık 2022 tarihine kadar Büyükelçi ( E ) Ecved Tezcan yürütmüştür.

ECRI’nin yeni üyesi olarak atanan Eminoğlu, Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nde on yıla yakın tecrübesiyle birçok birimde çalışmış, önemli raporlar ve faaliyetlerde uzman olarak yer almıştır. Kendisinin bu yeni görevinde de ülkemizi layıkıyla temsil edeceğine inanıyor, başarılar diliyoruz.

ECRI hakkında daha fazla bilgi için; https://www.coe.int/en/web/european-commission-against-racism-and-intolerance

Dilek ve Önerileriniz İçin RİMER
(Rektörlük İletişim Merkezi)