Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Fakültemiz

TARİHÇE

1994-1995 eğitim-öğretim yılında İktisat ve İşletme olmak üzere iki bölümle faaliyete başlamıştır.

1995-1996 eğitim-öğretim yılında Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Maliye, Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi bölümlerinin açılmasıyla fakültemizin bölüm sayısı 6'ya yükselmiştir.

2002-2003 eğitim-öğretim yılında İşletme ve İktisat bölümlerinde başlatılan II. Öğretim programlarına,

2003-2004 eğitim-öğretim yılında diğer bölümlerin II. Öğretim programları da eklenmiştir.

2008-2009 eğitim-öğretim yılında Ekonometri bölümü açılmış olup,

2013-2014 Eğitim öğretim Yılında Ekonometri bölümünde de II. Öğretim programı açılmasıyla fakültemizin bölüm sayısı 7'ye, program sayısı 14'e çıkmıştır.

Fakültemiz 2004 yılı sonunda Ağaköy'deki yerleşkesine taşınmıştır.

Yerleşkemizin adı 2007 yılında Prof. Dr. Ramazan AYDIN Yerleşkesi olarak değiştirilmiştir.

Biga İİBF Erasmus programlarını etkin olarak işleten bir fakültedir.

Fakültemiz, 30 ülkeden 72 üniversite ve diğer akademik kurumla işbirliği yapmakta, ortak konferans, panel, kongre ve çalıştaylar düzenlemekte, öğretim üyesi ve öğrenci değişiminde bulunmaktadır. Bugüne kadar çok sayıda öğretim elemanımız ve öğrencimiz bu değişim programlarından yararlanmıştır.

Fakültemiz kuruluşundan bu yana çok sayıda yerel, ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyuma ve sayısız çalıştay ve panele ev sahipliği yapmıştır. Düzenlenen bu faaliyetlerle öğrenci ve akademisyenlerinin çeşitli akademik ve sosyal bağlar kurmasına ortam hazırlanmıştır.

KONUM

Fakültemiz, Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Prof.Dr. Ramazan Aydın Yerleşkesi içerisinde bulunmaktadır. Prof.Dr. Ramazan Aydın Yerleşkesi Biga ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Biga merkezine toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. Biga'nın transit bir yol ve kavşak üzerinde olması; İstanbul'a Bandırma üzerinden feribotla 3 saatte, karayoluyla Bursa'ya 3 saatte, İzmir'e 6 saatte, Edirne'ye 4 saatte, Ankara'ya 8 saatte ulaşım imkanı vermektedir. Bandırma 60 dakikalık bir mesafede olduğu için, deniz otobüslerini kullanılarak İstanbul Yenikapı'ya geçilebilmektedir. Marmara Denizi'ne kıyı ise de ilçe merkezi denizden 15 km içeridedir. 

FİZİKSEL YAPI

Biga İİBF, Çanakkale'nin Biga ilçesinde 900 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Fakülte'nin bulunduğu Ağaköy Yerleşkesi'nde 29.495 m² kapalı alanda 26 derslik ve 5 amfinin yanı sıra, bilgisayar laboratuvarıları, bilgisayar donanımlı kütüphane, Yabancı Dil Hazırlık Binasında 13 derslik 2 laboratuvar, 1000 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, 550 kişilik konferans salonu, yemekhane, kantinler, pastane, kırtasiye, internet cafe vb. mekanlar yer almaktadır.

EĞİTİM-ÖĞRETİM HİZMETLERİ

Öğrencilerini devlet, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) için personel, yönetici ve girişimci olarak yetiştirmeyi amaçlayan Biga İİBF’de; İktisat, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler ve Ekonometri Bölümlerinin birinci öğretim programları ile birlikte Kamu Yönetimi, Maliye ve Uluslararası İlişkiler Bölümlerinin ikinci öğretim programları bulunmaktadır. Programlarımız hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Biga İİBF, alanında yetkin akademik kadrosuyla eğitim öğretim faaliyetlerinin yanında, çok sayıda yerel, ulusal, uluslararası kongre, sempozyum, çalıştay ve panellere ev sahipliği yaparak, öğrenci ve akademisyenlerin çeşitli akademik ve sosyal bağlar kurmasını sağlamaktadır.

Biga İİBF, Erasmus ve Farabi Programları'nı etkin olarak işleten bir fakülte olarak ulusal ve yabancı üniversiteler ve diğer akademik kurumlarla işbirliği yapmakta; ortak konferans, panel, kongre, çalıştaylar düzenlemekte; öğretim üyesi ve öğrenci değişimi programlarını gerçekleştirmektedir.

Biga İİBF, öğrencilerinin mesleki açılardan yetkin olmaları için çaba sarf etmenin yanında, her birinin etkili konuşma, anlatım, iletişim ve tartışma açılarından donanımlı ulusal ve evrensel duyarlılığı olan entelektüeller olarak yetişmeleri hedefini de gütmektedir. Bu amaçlara yönelik olarak Biga İİBF'de 24 öğrenci topluluğu faaliyet göstermektedir. Ayrıca girişimcilik konusunda aktif olan Fakülte'de Dr. H.İbrahim Bodur Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.         

Biga İİBF kendi alanında saygın ve tanınmış Yönetim Bilimleri ile Girişimcilik ve Kalkınma Dergisini yayınlamaktadır. Yönetim Bilimleri Dergisi (Journal of Administrative Sciences ) Worldwide Political Science Abstracts Database ve TÜBİTAK- ULAKBİM-SBVT tarafından taranmaktadır.    

Biga İİBF, ders programıyla ulusal ve uluslararası kamuoyunu, akademik camiada dikkat çeken yayınları hedefleyen akademik kadrosuyla, yerel, ulusal, uluslararası sorunlara duyarlı, performanslarıyla kendilerini kanıtlamaya hevesli, entelektüel yaşam biçimini benimsemeye hazır, ülke kalkınmasına, girişimci ya da yönetici olarak hizmet etmeye yönelimli öğrencileriyle, tüm dinamiklerle etkileşen çok yönlü bir eğitim kurumu olmayı temel misyonu olarak benimsemiştir.

BARINMA

Biga İİBF'nin bulunduğu Biga ilçesinde öğrencilerin barınma ihtiyaçlarına yönelik Kredi Yurtlar Kurumu ile Milli Eğitim Bakanlığı denetimli özel yurt ve pansiyonlar mevcuttur. Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı 500 kişilik kız öğrenci yurdu Ağaköy yerleşkesi içinde hizmet vermektedir.