Fakültemiz

BİGA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Biga İİBF) 1994 yılında iki bölümle eğitim-öğretim faaliyetine başlamış olup, bugün yedi bölümle ve 4400'ün üzerinde öğrencisiyle eğitim-öğretime devam etmektedir. Öğrencilerini devlet, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) için personel, yönetici ve girişimci olarak yetiştirmeyi amaçlayan Biga İİBF’de;İktisat, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler ve Ekonometri Bölümlerinin birinci öğretim programları ile birlikte Kamu Yönetimi, Maliye ve Uluslararası İlişkiler Bölümlerinin ikinci öğretim programları bulunmaktadır.

Biga İİBF, Çanakkale'nin Biga ilçesinde 900 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Fakülte'nin bulunduğu Ağaköy Yerleşkesi'nde 29.495 m² kapalı alanda 26 derslik ve 5 amfinin yanı sıra, bilgisayar laboratuvarı, bilgisayar donanımlı kütüphane, Yabancı Dil Hazırlık Binası, 1000 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, 550 kişilik konferans salonu, yemekhane, kantinler, pastane, kırtasiye, internet cafe vb. mekanlar yer almaktadır.

Biga İİBF'nin bulunduğu Biga ilçesinde öğrencilerin barınma ihtiyaçlarına yönelik Kredi Yurtlar Kurumu yurdu erkek ile Milli Eğitim Bakanlığı denetimli özel yurt ve pansiyonlar mevcuttur. Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu'nu bağlı 500 kişilik kız öğrenci yurdu Ağaköy'de hizmete açılmıştır.

Biga İİBF, alanında yetkin akademik kadrosuyla eğitim öğretim faaliyetlerinin yanında, çok sayıda yerel, ulusal, uluslararası kongre, sempozyum, çalıştay ve panellere ev sahipliği yaparak, öğrenci ve akademisyenlerin çeşitli akademik ve sosyal bağlar kurmasını sağlamaktadır.

Biga İİBF, Erasmus ve Farabi Programları'nı etkin olarak işleten bir fakülte olarak ulusal ve yabancı üniversiteler ve diğer akademik kurumlarla işbirliği yapmakta; ortak konferans, panel, kongre, çalıştaylar düzenlemekte; öğretim üyesi ve öğrenci değişimi programlarını gerçekleştirmektedir.

Biga İİBF, öğrencilerinin mesleki açılardan yetkin olmaları için çaba sarf etmenin yanında, her birinin etkili konuşma, anlatım, iletişim ve tartışma açılarından donanımlı ulusal ve evrensel duyarlılığı olan entelektüeller olarak yetişmeleri hedefini de gütmektedir. Bu amaçlara yönelik olarak Biga İİBF'de 24 öğrenci topluluğu faaliyet göstermektedir. Ayrıca girişimcilik konusunda aktif olan Fakülte'de Dr. H.İbrahim Bodur Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

Biga İİBF kendi alanlarında saygın ve tanınmış Yönetim Bilimleri Dergisi ile Girişimçilik ve Kalkınma Dergisini yayınlamaktadır. Yönetim Bilimleri Dergisi (Journal of Administrative Sciences ) Worldwide Political Science Abstracts Database ve TÜBİTAK- ULAKBİM-SBVT tarafından taranmaktadır.

Biga İİBF, ders programıyla ulusal ve uluslararası kamuoyunu, akademik camiada dikkat çeken yayınları hedefleyen akademik kadrosuyla, yerel, ulusal, uluslararası sorunlara duyarlı, performanslarıyla kendilerini kanıtlamaya hevesli, entelektüel yaşam biçimini benimsemeye hazır, ülke kalkınmasına girişimci ya da yönetici olarak hizmet etmeye yönelimli öğrencileriyle, tüm dinamiklerle etkileşen çok yönlü bir eğitim kurumu olmayı temel misyonu olarak benimsemiştir.

Dilek ve Önerileriniz İçin RİMER
(Rektörlük İletişim Merkezi)